Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

33 Pages « < 31 32 33 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

cu BICICLETA in Buc., greu dar frumos....

einstein1984
post 21 Jun 2024, 07:14
Post #961


fan Dacia


Group: Members
Posts: 20.157
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




La dr taberei cu Brasov sunt marcaje care te duc sa faci stanga fara sa ocolesti centrul intersectiei (il lasi in dreapta ca sa nu te intersectezi cu ceilalti, cum e si normal)... Daca esti primul si le urmezi, le urmezi te trezesti cu un tampeeet care vine din fata si incepe sa gesticuleze ca el avea de gand sa ocoleasca....


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
miki
post 21 Jun 2024, 08:36
Post #962


#Hırsızlargibigeceniniçine


Group: Members
Posts: 1.019
Joined: 30 July 02
From: Bucuresti




QUOTE(dizzy @ 20 Jun 2024, 10:59)
incearca si asa:
https://brouter.de/brouter-web/#map=15/44.4...rofile=shortest

mersul cu bicla pe Pasajul Ciurel si pe Pasajul Grant, mai bine nu!
Eh, ai nostri sunt cu gura mare dar avand in vedere ce trafic e, bataia e ceva foarte rar;
*


Ciurel este interzis biclelor


--------------------
Renault Sedan 1.6 16V / Megane IV 1.33 TCE 2004 / 2019 - XX-B-XXX
#Hırsızlargibigeceniniçine

Funken Kurbelwelle
Uzun Araç!
Değer Așılırsa
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
yhattori
post 21 Jun 2024, 08:58
Post #963


*


Group: Members
Posts: 520
Joined: 18 August 09




Pe street view din august 2023 n-am vazut nici un indicator de interzicere.


--------------------
* * *
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SandelBS
post 21 Jun 2024, 10:37
Post #964


Membru autentic


Group: Members
Posts: 976
Joined: 5 December 09




QUOTE(einstein1984 @ 21 Jun 2024, 07:14)
La dr taberei cu Brasov sunt marcaje care te duc sa faci stanga fara sa ocolesti centrul intersectiei (il lasi in dreapta ca sa nu te intersectezi cu ceilalti, cum e si normal)... Daca esti primul si le urmezi, le urmezi te trezesti cu un tampeeet care vine din fata si incepe sa gesticuleze ca el avea de gand sa ocoleasca....
*



Banuiesc ca te referi la cea de la Pta Moghioros - am vazut ca se practica asta, dar eu raman pe traseul corect si ma ocolesc ei, cu sau fara gesticulatii. N-as vrea sa generalizez dar aia care fac gresit par sa fie in Logan si 50+.


--------------------
Renault Koleos 2013, 2.0 dci 173 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 21 Jun 2024, 11:06
Post #965


fan Dacia


Group: Members
Posts: 20.157
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




Da, la moghiros, la Auchan nu au marcaje. Ieri cand am trecut erau deja vreo 10 masini in intersectie pe partea gresita (dispre auchan spre dr taberei, eu eram dinspre plaza spre favorit), nu prea aveam cum sa fac stanga altfel decat tot "gresit". Nici nu vreau sa-mi imaginez cum era cu bicicleta.

This post has been edited by einstein1984: 21 Jun 2024, 11:07


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatabobu
post 21 Jun 2024, 14:00
Post #966


membru


Group: Members
Posts: 4.590
Joined: 14 September 04
From: Bucuresti




Acolo problema e că verdele pe Brașov e comun. La ce volum mare de trefic este, având verde comun pe ambele sensuri, daca respecți făcut stânga fara ocolirea centrului imaginar al intersecției trec trei mașini "la stânga" pe fiecare sens pe un timp de verde. Daca se nimeresc și tramvaie in timpul asta se cam termina beleaua. Dar nu de direcția asta era vorba, ci de piste de bicicleta pe mijlocul bulevardului Drumul Taberei, care ar obliga la introducerea semaforizării pe două faze: mai întâi "înainte", că să poată trece și bicicliștii, și apoi "la stânga". Dar daca faci asta blochezi intersecția, pentru că nu are capacitate de stocare mai mare de 5-6 mașini pe sens pentru viraj stânga.


--------------------
DACIA 1300 1995
Scurgere de ulei? Care scurgere de ulei??? Balta aia de sub masina e sudoarea hergheliei de cai putere...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
yhattori
post 21 Jun 2024, 14:02
Post #967


*


Group: Members
Posts: 520
Joined: 18 August 09




QUOTE(tatabobu @ 21 Jun 2024, 14:00)
ar obliga la introducerea semaforizării pe două faze: mai întâi "înainte", că să poată trece și bicicliștii, și apoi "la stânga". Dar daca faci asta blochezi intersecția, pentru că nu are capacitate de stocare mai mare de 5-6 mașini pe sens pentru viraj stânga.
*



Am auzit de un concept nou si revolutionar, semaforizare in TREI faze.

Prea multe pentru rabdarea dimboviteana?


--------------------
* * *
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 21 Jun 2024, 14:03
Post #968


fan Dacia


Group: Members
Posts: 20.157
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




tramvaiu are verde separat, cand au toate masinile rosu cred.

This post has been edited by einstein1984: 21 Jun 2024, 14:03


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
medelin
post 22 Jun 2024, 06:21
Post #969


Membru autentic


Group: Members
Posts: 400
Joined: 23 May 10






--------------------
tractor u650, dacia 1300 1971 - b 22 auz 7-B-798
Chiar existand tractorul,plugul il trag cu inima!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatabobu
post 22 Jun 2024, 13:04
Post #970


membru


Group: Members
Posts: 4.590
Joined: 14 September 04
From: Bucuresti




QUOTE(yhattori @ 21 Jun 2024, 14:02)
Am auzit de un concept nou si revolutionar, semaforizare in TREI faze.

Prea multe pentru rabdarea dimboviteana?
*


Din păcate acolo nu-i nici un webcam sa vezi situația din teren, cu cate fluxuri de circulație se încrucișează fix la Moghioroș, ca să poți vedea live de ce ar încurcă. Sunt două artere importante, ambele cu nivel de trafic foarte ridicat, in care perioada de semaforizare deja este spre maximum suportabil. Oricum sunt trei timpi de semaforizare deja (DT spre centru, DT spre vest, Brașov ambele sensuri). Ce spuneam eu e că împărțirea DT spre centru/DT spre vest ar trebui modificată în DT înainte ambele sensuri/DT stânga ambele sensuri ca să poți avea pista velo pe spațiul verde de pe mijloc fara pericol de beciuclist calcat că face conserva stânga. Chestie care s-ar traduce in reducerea numărului de mașini care trece pe același interval de semaforizare dinspre vest spre est+nord, respectiv dinspre est spre vest+sud prin intersecția aia, din cauza lipsei capacității suficiente de stocare pentru viraj.
Și înainte să-mi spui că biciclistul când ajunge în intersecție poate traversa juma' de DT, apoi tot Brasov-ul, apoi inca juma' de DT să ajungă înapoi pe spațiul verde, vezi că ar dura vreo două minute minim distracția asta pentru traversat o intersecție. Și încă n-am intrat în problema cauzata de pista velo pe mijloc la fiecare scuar făcut în acel spatiu verde,că toate scuarurile alea sunt mai circulate decât aleile dintre blocuri de mașini care intorc sau virează stânga. Sa nu aud că vrei semafoare și la alea 04.gif

This post has been edited by tatabobu: 22 Jun 2024, 13:08


--------------------
DACIA 1300 1995
Scurgere de ulei? Care scurgere de ulei??? Balta aia de sub masina e sudoarea hergheliei de cai putere...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
yhattori
post 23 Jun 2024, 08:14
Post #971


*


Group: Members
Posts: 520
Joined: 18 August 09




Da' un pasaj subteran pentru pietoni si biciclisti de ce nu s-ar putea face? In afara de consturi, ce alte obiectii ar fi?

Iar daca subteran e prea scump, atunci suspendat deasupra. Stiu, o sa arate ca lula, va disona estetic cu minunile arhitectonice din Drumul Taberei.

This post has been edited by yhattori: 23 Jun 2024, 08:17


--------------------
* * *
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Filip
post 23 Jun 2024, 10:49
Post #972


Forumist


Group: Members
Posts: 2.926
Joined: 23 July 09




Nu e greu deloc cu bicla in Bucuresti, trebuie doar sa fii inconstient. 243.gif


--------------------
Renault Laguna 1 1.6 16v, Nubira 1.6 16v, Astra G 1.4 16v 1998 ,1999, 2006
Fara Dacie viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatabobu
post 24 Jun 2024, 00:03
Post #973


membru


Group: Members
Posts: 4.590
Joined: 14 September 04
From: Bucuresti




Pasaj subteran într-o intersecție in care rămâne semaforizare pentru mașini? Nici Petre Ulea nu l-ar folosi, înafara de chemările urgente ale naturii. Din cate știu nu exista semn de circulație care să interzică traversarea, și este un articol care spune că în lipsa unei treceri de pietoni ai dreptul sa traversezi pe la colțul străzii, articol care e interpretat uzual de pietonii din B drept "am prioritate".


--------------------
DACIA 1300 1995
Scurgere de ulei? Care scurgere de ulei??? Balta aia de sub masina e sudoarea hergheliei de cai putere...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 25 Jun 2024, 06:38
Post #974


fan Dacia


Group: Members
Posts: 20.157
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




QUOTE(yhattori @ 23 Jun 2024, 08:14)
Da' un pasaj subteran pentru pietoni si biciclisti de ce nu s-ar putea face? In afara de consturi, ce alte obiectii ar fi?

Iar daca subteran e prea scump, atunci suspendat deasupra. Stiu, o sa arate ca lula, va disona estetic cu minunile arhitectonice din Drumul Taberei.
*


Ar fi folosit cam ca alea din busteni de pe dn1, adica aproape deloc.


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dizzy
post 25 Jun 2024, 07:38
Post #975


Work smart not hard!


Group: Members
Posts: 4.794
Joined: 11 February 04




QUOTE(dizzy @ 20 Jun 2024, 10:01)
Incearca asa:
https://brouter.de/brouter-web/#map=16/44.4...rofile=shortest

Am ales solutia prin padure si parcuri, nu pe asfalt, plus pe piste de biciclete pe cat posibil;
Ar cam fi printre cele mai frumoase trasee posibile prin Bucuresti, prin Padurea Baneasa, Herastrau, Tineretului;

Eu prefer bicla cu viteze in detrimentul celei cu una singura; Chestie de preferinta, nu neaparat are avantaje spectaculoase; In Bucuresti, tin de obicei foaia mijlocie si reglez efortul din pinioane; La a mea, schimbatorul de foi nu mi-a creat probleme; cel de pinioane - reglaj 1-2 ori pe an si merge;
Cum am  vandut una din biclele mai vechi, as vrea sa-mi iau ceva cu viteze in butuc, preferabil >3, roti mai mici, gen 20', preferabil plianta, eventual cu un pic de suspensie, macar la sa, pentru explorat orase prin care merg;
GEn asta, https://www.decathlon.ro/p/bicicleta-de-ora...=ALBASTRU_VERDE
sau
https://www.decathlon.ro/p/bicicleta-pliabi...8615468&c=VERDE
Pe vremea asta extrem de calda, mai bine pleci la birou la ora 6.30, mergi teava pana la destinatie si retur la 20.30. Program de 3 zile pe saptamana

@timisorene, voi NU aveti trafic prin comparatie cu ce e aici
*



Cu ocazia scurtei vacante, am testat partial traseul de mai sus, intre Piazda Victoriei si Oraselul Copchiilor; Un traseu frumusel si relativ usor de facut prin traficul inexistent de ieri;
LA dus: https://brouter.de/brouter-web/#map=15/44.4...132518,44.38547

La intors :
https://brouter.de/brouter-web/#map=15/44.4...14012,44.457417

Sub 30 minute, traseu lejer


--------------------
Whirpool ex Dacia Logan 2005 - B zzz SXX
Stupidity is a more dangerous enemy of the good than evil.
I have no time to battle egos and small minds.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
yhattori
post 25 Jun 2024, 10:06
Post #976


*


Group: Members
Posts: 520
Joined: 18 August 09




QUOTE(tatabobu @ 24 Jun 2024, 00:03)
Pasaj subteran într-o intersecție in care rămâne semaforizare pentru mașini? Nici Petre Ulea nu l-ar folosi, înafara de chemările urgente ale naturii. Din cate știu nu exista semn de circulație care să interzică traversarea, și este un articol care spune că în lipsa unei treceri de pietoni ai dreptul sa traversezi pe la colțul străzii, articol care e interpretat uzual de pietonii din B drept "am prioritate".
*



Exista indicator de restrictie "Acces interzis pietonilor" si exista indicator de obligare "Drum pentru pietoni". Daca astea nu-s suficiente, un gard de metal sau de beton ajuta si el, cum a facut Robu cind a desfiintat jumatate din trecerile de pietoni din oras.


--------------------
* * *
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
33 Pages « < 31 32 33
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

2 User(s) are reading this topic (2 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th June 2024 - 09:37
Dacia