Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Compresie motor 1.2 16 V, Consum urias de ulei

vargamihai11tm
post 16 Jul 2024, 18:55
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 26
Joined: 5 October 08
From: Lugoj




Salut baieti am un renault clio 2 16v 75 Cp, care mananca ulei nu gluma: 2 litri la 2500 KM. Problema a a aparut ( sau mai bine zis am sesizat-o) dupa revizia de la 75.000 Km (schimbat rulmenti curle etc) si cand m-am dus sa-mi schimbe uleiul dupa 10.000km s-au mirat ca nu era ulei mai deloc: si totusi imi indica ca uleiul este OK la bord. De fapt in curbe aparea ca este ulei lipsa. Dupa acestea verificam si complectam cu ulei Elf 5W30 cam 1l la 1500Km. Pe sub motor nu curge nimic parchez pe gresie, nu scoate fum bujiile sunt caramizii. Am zis sa verific compresia :iar cand am desfacut o bujie a fost destransa bine . Era putin ulei in jurul ei dar nu asa mult ( bujia fiind intr-o gaura adanca de cca 200m). Pe langa celelate 3 era uscat. Am incarcat bateria si am masurat compresia care era 9,5, 9,55, 9,4, 9,4 Atm, cu bujiile scoase. Sunt bune aceste compresii? NU Am masurat nicodata compresia la aceasta masina din 2004 de cand o am si acum am cu ea 125000Km . Am pus un ulei mai vascos tot de la Elf 5W40. Problema mea este sunt bune acste compresii?Apropa am citit ca raportul de compresie este de 1: 9,8 la motorul meu D4F de 1147 cc. Multumesc pentru ajutor.


--------------------
renault Clio 1.2 16 V 2005 octombrie 5 usi BB - TM 53 VML
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 20th September 2024 - 17:31
Dacia