Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Frana de mana

Baxter8819
post 5 Jul 2024, 08:15
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 19
Joined: 15 October 21




Salutare,

Am observat la a mea mașina că frana de mână ar prinde pe o roata daca mașina se deplasează în fața și pe cealaltă roata daca se deplasează în spate.
Nu știu dacă așa ar trebui sistemul sa funcționeze sau este vreo problema.
Daca poate cineva sa confirme acest aspect.

Pe langa asta am problema la un etrier pistonul fiind blocat și am observat că plăcuța de frână este aproape nouă. Am dat comanda de un alt etrier dar legat de acest aspect plăcuța de frână la etrierul celălalt aș zice că s-a consumat cam jumătate. Este o varianta ca un etrier sa nu funcționeze în parametrii atunci celălalt să preia sarcina in plus și astfel să consume automat plăcuțele și discul de frână mai intens? Sau o fi blocat și acela pe o idee mai închis decât poziția de bază și astfel să consume plăcuțele și discul?
Menționez că nu demult adică câteva luni am pus discuri și plăcute de frână noi. Și problema ar fi la etrierii din spate.

Deasemenea de o săptămână sau ceva de genul se aude o bătaie când frânez și cred că vine de la roata unde etrierul este blocat pe deschis.


--------------------
Renault Latitude 2012
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 22nd September 2024 - 19:30
Dacia