Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Sfat verificare

Chipcip
post 14 Jul 2024, 09:55
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 14 July 24




Bună ziua. Probabil e off-topic și îmi cer scuze în avans, dar nu știu altă metodă prin care să aflu ce mă interesează. Sunt în căutare de megane 3, 1,5 de 110 cp. Urmează să văd una în Ploiești și alta în Cluj, pentru început. Vă rog să mi spuneți la ce să fiu atent. O să merg singur să vizionez, nu am cunoștințe în afară de câteva principii de funcționare și lucruri elementare. Intenționez să fac verificare la reprezentanțele din orașele menționate. Ar fi suficiente aceste verificări? Ce altceva să mai am în vedere la vizualizări? Mulțumesc mult pt timpul și informațiile dvs.


--------------------
Renault Megane 3 1.6 dci, 140 cp, 2014, Bose
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
silviumc
post 15 Jul 2024, 14:14
Post #2


Members


Group: Members
Posts: 315
Joined: 17 January 03
From: Bucuresti




Testează ABS-ul, pune niște frâne bruște și vezi dacă intră ABS-ul sau se blochează roțile și apare vreun mesaj de eroare. Asta ar fi o problemă cunoscută care ar costa mult. Altele nu prea sunt, e o mașină bună, eu sunt foarte mulțumit, după 12 ani de când o am. M-am plictisit un pic, aș fi vrut jucărie nouă și ea merge prea bine...

Problemă ABS

This post has been edited by silviumc: 15 Jul 2024, 14:20


--------------------
Renault Megane 3 hatchback 2011 Sporty Dynamique TCe 130
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Chipcip
post 4 Aug 2024, 18:11
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 14 July 24




Mulțumesc. Încă sunt în căutare. Am văzut aia de la Ploiești, avea niște hibe peste care n am vrut să trec. Condens într-o lumină de zi din bară, mizerie într un far, bară spate se mișca destul de mult în zona stopului, mi se părea ca distanța dintre stop și bară era cam mare( 7-8 mm), o gaură în bară, vopsea sărită pe capotă și un vânzător hotărât care a spus ca indiferent de ce spun mecanicii de la reprezentanta(eram programat la verificare) , el nu lasă mai mult de 250€ din preț. Lucru care mi s a părut puțin deplasat… dacă ăia spuneau ca injectoarele și turbina sunt pe moarte ( de exemplu), tu nu ești dispus să negociezi? Mai trebuia să văd una la Cluj care “ n avea absolut niciun defect”, iar la solicitările mele mi a trimis omul totuși defectele ce ar fi costat vreo 1500 lei reparațiile (3 elemente de revopsit) și am lăsat o baltă. Mai caut. Între timp am început să arunc câte un ochi și peste cele de 1.6 dci. Știu ca distribuția pe lanț e mai scumpă ( dar și se schimbă mai rar). În afară de distribuție și eventual consumul puțin mai mare, e mai scumpă la întreținere asta de 1.6?
P.s. Vreo 3 cunoscuți mi au recomandat să evit vânzătorii din Argeș. Voi ce spuneți? Sunt așa de speriat argeșenii?

This post has been edited by Chipcip: 4 Aug 2024, 18:16


--------------------
Renault Megane 3 1.6 dci, 140 cp, 2014, Bose
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

2 User(s) are reading this topic (2 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

ETask
Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 21st September 2024 - 02:17
Dacia