Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

vibratii volan, defectiune ceva sau doar paranoia?

adymateo
post 8 Apr 2007, 16:32
Post #1


Membru


Group: Members
Posts: 130
Joined: 27 July 06
From: Homeland Security




am facut azi o plimbare severin-strehaia, drumul este f bun, si am ramas extrem de uimit:pe la viteze de 100, 110 km pe ora am remarcat ca tremura ciudat volanul, se simt oarece trepidatii, pe care le resimt si la nivelul masinii, in suspensii, scaune etc!nu stiu ce sa zic, sa fie din cauza drumului?sau sa am ceva pe la directie?fiindca acum 2 zile am fost in service ca aveam volanul inclinat spre stanga sa imi refaca geometria, mi se pare ca tot asa sta volanul, sa imi fi facut ceva rau pe acolo cel din service?sa fi dat el peste cap ceva pe la directie?explicatia de ce mi s-a deplasat usor volanul spre stanga este ca au zis ca au vazut ca janta de pe stanga era un pic indoita, si ca o sa mi-o rezolve ei, insa atunci cand au pus masina pe stand sa ii faca geometria, nu retin sa imi fi indreptat aia janta inainte!in cazul in care e nu mi-au refacut janta, asta sa fie problema din cauza careia am resimtit acele trepidatii?sau doar e din cauza drumului???


--------------------
Renault Talisman 2016 TCE 200 Intens, 4Control, BOSE
2016 TCe 200 Intens, 4Control, BOSE, Pack asist, Pack securitate, Pack Easy Parking
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ssilviu
post 8 Apr 2007, 17:14
Post #2


F1 Man


Group: Members
Posts: 8.043
Joined: 11 June 04
From: Nicaieri




E simplu. Iesi pe portiunea spre orsova, pe la schela si da-i acolo 120. Daca face la fel mergi in service. Acum drumul pana la streiaha e lung. Daca pe orice portiune pe care ai mers cu 120 iti tremura volanul, e ceva problematic si mergi in service.

This post has been edited by ssilviu: 8 Apr 2007, 17:16


--------------------
Renault Megane 2 GPL 2006
Renault Master 2
Renault Clio 4.1 1.2 EDC
Renault Clio 4.2 1.2 EDC
Dacia Dokker 1.6 SCE GPL
Dacia Logan 1.4 GPL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
caktuss
post 8 Apr 2007, 18:13
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.433
Joined: 7 May 05
From: Iasi




vezi poate trebuie sa echilibrezi rotile wink.gif


--------------------
Renault Megane Sedan II 1.6 16v 05-2005 - numar cu gaura
m2 sedan expression 1.6 16v 06/2005
20 000 km (1/09/2006)
33 600 km (26/09/2007)
45 000 km (o3/01/2009)
50 000 km (03/06/2009)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
FlorinG
post 9 Apr 2007, 01:20
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 332
Joined: 11 December 06
From: Bucuresti




Dacă nu a făcut vreo pană de curând, roțile ar trebui să fie echilibrate. Oricum o nouă vizită la service se impune. Nu e normală nici vibrația nici poziția volanului!


--------------------
Reno*Opel Clio 1.5dCi 80CP, 2006 Opel Astra Clasic III, 2013
Să vrei și nu te poti schimba!
PNA Mio C520 EEU+T
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ssilviu
post 9 Apr 2007, 09:03
Post #5


F1 Man


Group: Members
Posts: 8.043
Joined: 11 June 04
From: Nicaieri




Ba daca citeai pe aici, pozitia volanului e normala.


--------------------
Renault Megane 2 GPL 2006
Renault Master 2
Renault Clio 4.1 1.2 EDC
Renault Clio 4.2 1.2 EDC
Dacia Dokker 1.6 SCE GPL
Dacia Logan 1.4 GPL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dmc
post 9 Apr 2007, 09:18
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 703
Joined: 20 December 04
From: Bucuresti




O sa-ti zic si eu ce ti-au zis si ceilalti colegi, incearca pe portiuni de drum diferite si daca face peste tot la fel atunci este masina de vina daca nu, stai linistit, in tara asta drumurile chiar si noi facute sunt de cacao sad.gif

Eu patesc acelasi lucru pe Bucuresti - Pitesti, intr-o zi aproape am vrut sa ma opresc crezand ca am pana la masina, dar m-am inselat era minunatia de "autostrada". E buna replica aia: "Traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul"

Numai bine


--------------------
Renault Megane II 2004 - 1.6 115
Megane 2 Sedan 1.6 115 Privilege
Iulie 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adymateo
post 9 Apr 2007, 13:12
Post #7


Membru


Group: Members
Posts: 130
Joined: 27 July 06
From: Homeland Security




poi ideea este urmatoarea:face cam pe orice gen de drum la viteze mai mari de 90 100, parca, asa am sesizat!si da, am avut probleme cu o anvelopa, cea de pe stanga, statea cam dezumflata si cand am mers la vulcanizare am constatat ca am tras un holsurub in ea!cand am fost sa fac geometria, caci aveam volanul inclincat spre stanga, i-am intrebat acolo domne ce fac, mai tin roata asta sau punem rezerva?si mi-au zis ca sa o folosesc tot pe asta, ca pe asta e uzura si ca altfel nu poate sa imi faca corect geometria!hal de explicatii!ma rog, unii de pe la service-ul renault din severin sunt cam pe langa am observat, maine il sun pe directorul de service si o sa stau pe capu lui, caci sincer ma deranjeaza asta!sau poate nah, o fi si ipoteza ca drumurile noastre sunt varza, insa.....


--------------------
Renault Talisman 2016 TCE 200 Intens, 4Control, BOSE
2016 TCe 200 Intens, 4Control, BOSE, Pack asist, Pack securitate, Pack Easy Parking
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
croni
post 9 Apr 2007, 21:00
Post #8


Membru incepator


Group: Members
Posts: 35
Joined: 26 March 07




Dute la vulcanizare prima data inainte de a ajunge in service.Dupa cum spui tu ai trepidatii la viteze mari asta inseamna ca sunt de vina anvelopele,sau rotile nu sunt centrate bine.La mine a fost invers la 40 50 60 se simtea bataia in volan.Am fost la vulcanizare si mesterul de-acolo mi-a zis ca la vit mica e de vina geanta si cand a dat roata jos si-a pus-o pe bancul lor s-a vazut cat e de stramba e geanta.La vit mari anvelopele sunt de vina.


--------------------
renault clio symbol 1.4 8V 2001 - ct
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
hellcat
post 10 Apr 2007, 09:39
Post #9


FrontYard Motorsport


Group: Moderatori
Posts: 5.628
Joined: 25 April 04
From: Dieppe




Refacerea directiei nu afecteaza tinuta de drum. Ideea e ca sunt prea multi posesori de symbol care au observat acest fenomen deranjant. Cal. jantelor si mai ales a pneurilor 'de fabrica' e inselatoare. Acest aspect coroborat cu una sau mai multe jante lovite...nici aparatele de reglat nu mai pot face minuni. Eu pot da ex. meu, pe jante originale de aliaj care au 5 ani, am pus pneuri, cred de calitate...Michelin Pilot primacy si n-am nici o prob


--------------------
Renault Clio bicorp 1.4 16v 2002 expression
Commencal Premier HD1
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adymateo
post 10 Apr 2007, 17:47
Post #10


Membru


Group: Members
Posts: 130
Joined: 27 July 06
From: Homeland Security




azi am fost in service.....cred vreo 6 ore am stat pe acolo!rezultatul:cam acelasi lucru!m-am dus de dimineata la ei, eu luat-o in proba, cica domne e o roata stramba de asta face, o facem si ii refacem si echilibrarea rotilor fata!bun, controleaza ei rotile de pe fata, janta din stanga cica e buna(acum 3 zile ziceau ca a de pe stanga e lovita ma rog...) a de pe dreapta e indoita, zic ia unde?aaa...poi nu se cunoaste sa fie stramba, uite aici e vopseaua luata, deci a fost atinsa, deci e naspa!bine, cica pun rezerva pe dreapta!zis si facut! au pus astea, au echilibrat rotile, au refacut si geometria, bun!plecam in proba!nu mai trage dreapta, dar la 90 100 la ora tot vibreaza volanu!zice mesteru...aaa.. poi e dopu de pe roata din stanga, cred ca ala face asa!schimba asta iara roata cu cealalta care ramansese rezerva!iar plecam in proba!ce sa vezi!tot asa face volanu, numai la viteza de 90 100, cum depasesti viteza asta incepe sa nu se mai simta!mesteru:domne, hai sa le punem pe cele de pe spate pe fata!iar intoarce-te in service, punele pe alea de pe spate pe fata!plecam iar a nus cata oara in proba, ce sa vezi!tot asa face, dar parca mai incet zice el!enervat deja si scarbit de priceperea lor, ii zic da-mi-o mie!o iau eu, tot asa facea, tot spre dreapta trage(bine ca el zice nu domnu nu mai trage dreapta, e inclinatia drumului, ea se duce dupa drum, ce sa mai zica ca doar nah, sa iti ia banii sunt buni), vibratia ma scoate din sarite si il intreb:ce ARE?DE LA CE E?AM JENTILE TOATE VARZA??zice nu stiu domne ce are, mai mergi vreo 300 de km si vino iara in service sa ii facem iara o echilibrare, ca de la altceva nu are ce!!!sunt cu nervii in tavan!deci faci echilibrate fata spate, si ma chemi iara in service sa imi faci inca UNA????CE DUMNEZEU?
ce e asta fratilor?ce rahat de jenti au astia?ce are masina asta?ca am abia un si 5000 de km pe ea, si nu stiu pe altcineva sa fi intretinut masina asta mai bine ca mine, sunt drumuri in severin pe care nici nu am bagat-o de teama ca erau distruse, ocolesc toate gropile posibile si imposibile sau acolo unde sunt hopuri dau in frane si le iau cu a 2-a sau 1-a dupa caz, atragandu-mi de asemenea mii de injuraturi de la ceilalti din trafic:ce faci ba?e din cristal???
si astia imi spun mie ca nu stiu ce are de vibreaza volanu?
auzi la ei:cica domne ai dat tare in groapa!ce groapa frate?e adevarat, am luat una odat la 50 la ora, da inseamna ca jentile tale sunt ce cacao daca se duc la prima groapa luata si la 50 la ora!
nu ii mai inteleg!acum cu rotile de pe spate stau pe fata si invers, am impresia ca se manevreaza si mai greu masina acum, ca doar nu le-au si bagat presiune cum trebe, le-au lasat asa, 20 alea de pe spate le-au pus pe fata cand pe fata tre sa ai presiune 22 din cate stiu!ii doare undeva!
ce raspuns trendy mi-au dat:nu stim domne ce are, mai fa 300 de km cu ea si vino iara!
bravo nene!
cred ca mai fac eu ceva bani, o vand frumos pe "bijuteria" asta si sa mor daca nu o pun avans la un seria 5
ca am inceput sa ma satur de masina lor!platicele toate sar in sus, macar daca as fi bagat-o prin coclauri!am tinut de masina asta ca de ochii din cap, am intretinut-o cat de mult se putea, si la 5000 de km se pare ca jentile sunt cam paradite!

This post has been edited by adymateo: 10 Apr 2007, 17:52


--------------------
Renault Talisman 2016 TCE 200 Intens, 4Control, BOSE
2016 TCe 200 Intens, 4Control, BOSE, Pack asist, Pack securitate, Pack Easy Parking
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ovis
post 11 Apr 2007, 13:38
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 204
Joined: 10 April 03
From: Timisoara




adymateo, nu-i lasa pe cei din service sa te duca cu vorba. Daca tu crezi ca mecanicul a luat-o pe ulei, mergi la seful de echipa, apoi la cel de service, la director, la vocea clientului, la OPC, etc. Sa vezi cum le vine mintea la cap.


--------------------
Renault Megane II.2 Estate Expression 2006 - 1600cc 110 CP, 15500km
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
snowdream
post 17 Jun 2007, 21:19
Post #12


posesor de meganel


Group: Members
Posts: 176
Joined: 21 July 06
From: Ilfov




Eu am echilibrat rotile, intradevar, le aveam dezechilibrate l, da acum am ramas cu alta problema, la viteze de peste 110 Km/h imi vibreaza aleator volanul . De exemplu daca merg pe aceasi portiune de drum cu aceasi viteza ( 120 km/h ) o data imi vibreaza o data nu. Eu banuiesc ca acum e o problema mecanica unsure.gif . Ce parere aveti? Cred ca se necesita o vizita la service...


--------------------
Renault Megane I RTA 2000/ 1.6/8v
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dani21
post 17 Jun 2007, 21:38
Post #13


Membru incepator


Group: Members
Posts: 22
Joined: 19 March 07




Am patit de doua ori aceeasi chestie: vibratii in volan de la 100 km/h in sus; si cauza aceeasi: janta era usor indoita


--------------------
renault megane sedan 2007 Pack
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dandutulescu
post 17 Jun 2007, 22:04
Post #14


Membru autentic


Group: Members
Posts: 376
Joined: 8 March 07
From: Dambovita




am patit si eu la fel la 110-120km\h trepidatii . Am ascultat sfatul unui coleg care are tot megane [a patit acelasi lucru] si am schimbat jantele de tabla cu unele de aliaj marca KM si numai am avut probleme.


--------------------
megane sedane2 GPL logan laureat GPL 08 -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
krystyb
post 18 Jun 2007, 07:00
Post #15


Membru incepator


Group: Members
Posts: 49
Joined: 13 May 07




Si eu am patit-o cu gentile, dupa ce am fost cu ele la " roluit si echilibrat" la o firma renumita de aici din buc. Dupa roluire vibra si mai tare, ( si am dat o palarie de bani, 3.5 mil), cum era in garantie 3 luni, m-am dus din nou peste ei, le-au luat la echilibrat, degeaba, pana la urma m-am dus la o vulcanizare de cartier, unde am stat linga baiatul ala, a ris de mine copios cind a auzit citi bani am dat pt roluire, ( si mi-a zis ca gentile de tabla se indreapta cu ciocanul), adevarul e ca m-a chemat, si mi-a aratat, intr-adevar, rotile la plumbi erau in zero, dar gentile numai roluite nu erau, faceau ca toti dracii, plus ca pe una de pe fata, era prost "centrat" cauciucul. Saracul, mi-a dat jos toate cauciucurile de pe genti, le-a luat la ciocane de imi era mie mila de ele, dupa vreo ora de ciocanit la toate gentile, le-a echilibrat, le-a pus pe masina, si cind mi-a cerut banii sa-mi cada fata ( 50 ron), m-am dus cu masina imediat pe autostrada, am mers cu 110 pana la 180, nici cea mai mica vibratie, nici pe partea cu beton, nici pe cea cu asfalt, aucm sint supermultumit, dar inainte, ma zapacise, la 110 abia de mai tineam volanul in mana, oricum, ca idee, trebuie sa rezolvi problema, deoarece daca mergi cu ea asa, vibrind, o sa vezi ca or sa inceapa sa ia joc pe la altele ( bielete directie, etc).


--------------------
renault megane 1.9 dci 1 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
snowdream
post 18 Jun 2007, 08:54
Post #16


posesor de meganel


Group: Members
Posts: 176
Joined: 21 July 06
From: Ilfov




Am facut programare la ei ( IPSO smile.gif )se pare ca ar fi o bascula stramba asa mi-au zis avand in vedere ca vibreaza aleator... Sper sa fie doar asta nu si alte probleme...


--------------------
Renault Megane I RTA 2000/ 1.6/8v
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nick_nick
post 23 Dec 2008, 15:48
Post #17


Membru incepator


Group: Members
Posts: 33
Joined: 22 December 08
From: galati




e vorba de echilibratul rotilor baieti!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!chiar si un bulgare de noroi intarit atasat de janta face ca volanul sa tremure!!!!!!!!!!!!


--------------------
renault megane II 1.5 dci 2006 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nlu
post 23 Dec 2008, 17:01
Post #18


Membru autentic


Group: Members
Posts: 510
Joined: 20 February 07




Ma confrut cu aceasi problema, mai grav este ca am echilibbrat rotile si tot asa face, le-am pus pe cele iarna cauciucuri noi, jantele de tabla originale renault si tot trepideaza aleatoriu intre 100 si 125 km/h cred ca o sa merg si eu in service cu dansa.

[/QUOTE]am facut azi o plimbare severin-strehaia, drumul este f bun, si am ramas extrem de uimit:pe la viteze de 100, 110 km pe ora am remarcat ca tremura ciudat volanul, se simt oarece trepidatii, pe care le resimt si la nivelul masinii, in suspensii, scaune etc!nu stiu ce sa zic, sa fie din cauza drumului?sau sa am ceva pe la directie?fiindca acum 2 zile am fost in service ca aveam volanul inclinat spre stanga sa imi refaca geometria, mi se pare ca tot asa sta volanul, sa imi fi facut ceva rau pe acolo cel din service?sa fi dat el peste cap ceva pe la directie?explicatia de ce mi s-a deplasat usor volanul spre stanga este ca au zis ca au vazut ca janta de pe stanga era un pic indoita, si ca o sa mi-o rezolve ei, insa atunci cand au pus masina pe stand sa ii faca geometria, nu retin sa imi fi indreptat aia janta inainte!in cazul in care e nu mi-au refacut janta, asta sa fie problema din cauza careia am resimtit acele trepidatii?sau doar e din cauza drumului???[QUOTE]

Cam avem probleme comune cu masinile dry.gif , mai intai cu prnirea si acum mai nou cu trepidatul volanului

This post has been edited by nlu: 23 Dec 2008, 17:02


--------------------
Renault Megane sedane Expression 1.6 16v 2007 Megane IV estate 1,3 tce 140/2019
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th June 2024 - 11:08
Dacia