Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages < 1 2 3 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Clapeta recirculare Renault Symbol, Schema electronica de actionare clapeta recircular

imp3rd1349
post 23 Jun 2024, 11:58
Post #61


Membru incepator


Group: Members
Posts: 35
Joined: 27 April 23




Buna ziua,

Reparat conform postarilor mele aici pe 4 August 2023 si s-a stricat in Iunie 2024. Revin dupa 10 luni la mine sistemul s-a defectat din nou. Inainte sa se strice complet se auzeau niste pocnituri in bord iar daca actionam recircularea sunetul disparea cauza fiind aceeasi ca in defectul initial a doua rotita s-a rupt.

Ma asteptam sa se strice pentru ca in casa cand am facut testele cu intreg ansamblu de recirculare am observat ca se forta cand ajungea la capat clapeta cu rezistena micsorata excesiv la 47 Ohm (cine a reparat prima data a pus 560 Ohm apoi in final a ramas la 330 Ohm dupa testele facute pe masina)

Din ce imi aduc aminte in august anul trecut cand am reparat prima data problema daca mergeam pe recirculare cu ventilatorul oprit incepea sa suiere pentru ca nu se inchide complet clapeta. Se inchide intr-o parte iar in cealalta parte raman cam 1 - 2mm loc suficient sa flueiere cand mergi cu viteza.

Am mai avut o rotita printata 3D de rezerva am montat-o in motoras si am facut aceeasi schema pe care am atasat-o si aici cu modificarea rezistentei de la 47 Ohm la 340 Ohm. (nu am avut fix 330Ohm si am facut 240 + 100 in serie)

Am testat din nou totul merge ok si pentru acel suierat cand merg cu viteza voi folosi solutia clasica dau muzica mai tare si aia e.

Ce am mai observat atunci cand micsorezi rezistenta de la o anumita valoare releul nu mai face acel click probabil si asta conteaza.

Toate cele bune si pentru cei care vor sa mai incerce aceasta reparatie recomand sa nu micsorati excesiv rezistenta deoarece exista riscul sa strice.

This post has been edited by imp3rd1349: 24 Jun 2024, 00:42


--------------------
Renault Symbol I / Thalia I Facelift 2006 Expression
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andutu
post 26 Jun 2024, 09:49
Post #62


Membru autentic


Group: Members
Posts: 686
Joined: 27 September 10
From: Bucuresti




eu din 2018 de cand am inlocuit motorasul si am facut circuitul din schema asta nu am mai avut probleme
200520155159.jpg ( Size: 2.3mb ) Number of downloads: 7


--------------------
Renault Clio Symbol 1.5 dci 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
3 Pages < 1 2 3
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th June 2024 - 06:08
Dacia