Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

preturi bobine si injectoare la scenic 1, preturi bobine si injectoare la scenic 1

jon2008
post 11 May 2008, 16:44
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 41
Joined: 11 May 08




Salutari membrilor forumului reno
Sunt un proaspat cumparator de scenic RXES 1.6 benzina 2001
Nu stiu de ce are RX in componenta variantei... este cu tractiune fata...
Masina promite mult dar... se pare ca am totusi o prima problema: intreruperi la relanti, la accelerari bruste se balbaie si de multe ori nu reuseste sa treaca de 3000 rotatii...
Eu cred ca e o problema de bobina sau injector.
Ma pregatesc de o vizita in service (Mach 1 Autoserv). Ma puteti ajuta cu preturile la bobina de inductie si injector si eventual manopera pentru fiecare dintre aceste doua piese? Mentionez ca am cautat pe forum (pt scenic) si nu am gasit inca.
Multumesc


--------------------
renault megane scenic 2001 1.6 16v
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
catnico
post 15 May 2008, 18:46
Post #2


Membru


Group: Members
Posts: 143
Joined: 14 April 07
From: bucuresti colentina




o bobinuta costa in jur de 100k(autonet,autototal etc).Sincer injectorul nu stiu dar inainte de a ajunge acolo iti sugerez sa scoti bobinele, sa vezi daca nu sint ude,sa scoti si bujiile sa vezi cum arata si pe cea cu probleme sa o inlocuiesti(max 10ron)Nu uita sa ii faci distanta app 1.verifica distanta si la celelalte ,pune totul la loc si da-i o cheie .Inainte de service pune niste benzina de 98 si da-i un pic forja.
La service sigur vor spune:bujii+benzina...macar pe astea le scoti din ecuatie.
La 1.6 am intilnit bobine terminate pe la 40k


--------------------
renault Rx4 benzina 2001 - b
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
jon2008
post 16 May 2008, 10:19
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 41
Joined: 11 May 08




S-a rezolvat. Era o bobina. M-a costat 340 roni, bobina 240 (din service), restul manopera. Mi-au spus sa ma astept sa mai cada bobine...Injectoarele le considera ceva mai fiabile!
Multumesc pentru ajutor Catnico!


--------------------
renault megane scenic 2001 1.6 16v
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
catnico
post 25 May 2008, 07:49
Post #4


Membru


Group: Members
Posts: 143
Joined: 14 April 07
From: bucuresti colentina




daca ai bobina veche incearca la un magazin de piese pt a vedea un pret.Pt a fi pregatit.Nu cred sa depaseasca 120roni.
Pt injectoare este bine daca nu faci drumuri inafara tarii sa pui pe la 3-5 plinuri un aditiv de curatat(10-15roni flaconul)Ajuta


--------------------
renault Rx4 benzina 2001 - b
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bodi_ski
post 29 May 2008, 10:36
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 39
Joined: 12 May 08
From: Bucuresti - Targoviste




Salut. Am un Scenic I, nu RX. Cred ca am si eu o bobina dusa. Am venit aseara de la Targoviste la Bucuresti fara probleme cand la stop pe la Universitate am constatat ca incepe sa se balbaie la relanti sad.gif si de la stopu` ala merge sacadat, dar nu tot timpul. Nu e ca si cum ar fi picat bobina de tot. S-ar putea sa fie si o bujie totusi. Sper sa nu fie ceva mai grav sad.gif
Chestia e ca eu am o bobina cumparata mai demult, dar acum am constatat ca n-am cu ce sa desfac surubul bobinei sad.gif (am un torx pt surubelnita. decat capul. dar nu incape nici un surubelnita in spatiul ala. cred ca trebuie un clicket ceva...)
Ma puteti ajuta cu vreun sfat cum s-o schimb? eventual poate se intalneste vreun "scenicar" cu mine sa ma scoata din belea wacko.gif Eu stau in zona restaurant Budapesta. Bulevardu` Marasesti.

La service-urile din Bucuresti cam evit sa ma duc pt ca iau si pielea de pe om.

Multumesc.


--------------------
Renault Scenic I 2000 - DB07HVN
Scenic I 1.6 16v 210k KM and counting.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bodi_ski
post 31 May 2008, 17:37
Post #6


Membru incepator


Group: Members
Posts: 39
Joined: 12 May 08
From: Bucuresti - Targoviste




nu va inghesuiti toti cu sfaturi biggrin.gif . Nu ma descurc cu desfacutu' bobinei si nici nu-mi dau seama care e bulita. Ma gandeam sa le scot pe toate cu bujii cu tot si sa ma uit care bujie e afumata. Dar n-am torx de 30 si cheie de bujii biggrin.gif (nu ma gandeam ca o sa fie ca la Dacie cu Scenicu asta...). O sa ma programez pt o vizita la service in Targoviste weekendu` viitor.
Va tin la curent.

Later Edit: Pana una, alta, mai merg asa cu ea decat daca e ceva urgent. Sper sa nu se buleasca mai tare sau sa stric altceva mai scump unsure.gif

This post has been edited by bodi_ski: 31 May 2008, 17:39


--------------------
Renault Scenic I 2000 - DB07HVN
Scenic I 1.6 16v 210k KM and counting.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
jon2008
post 5 Jun 2008, 16:21
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 41
Joined: 11 May 08




Un injector de scenic 1 cat costa? Exista un producator recomandat?


--------------------
renault megane scenic 2001 1.6 16v
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 6th May 2024 - 16:13
Dacia