Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

4 Pages  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Arc ambreiaj Laguna II, probleme, sfaturi

antifizic2
post 18 Jun 2007, 12:53
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.434
Joined: 16 June 07
From: Bucuresti- Romania




Sunt un membru nou al acestui club, si as vrea sa descriu problema pe care am avut-o acu cateva saptamani la masina pe care tocmai am achizitionat-o recent( in regim seccond).
Asadar: in priuma saptamana cand am luat masina-laguna diesel 2004 -1.9 dci, am facut apropape 1000km fara probleme, dar la un moment dat, fara sa fortez in nici un fel ambreiajul s-au auzit un sunet puternic, dupa care o mica tija de metal mia lovit piciorul.
Bine inteles ca m-am panicat, am tras pe dreapta, m-am uitat pe sub bord, nu am vazut nimic. oricum am pastrat tija si a doua zi de dimineata, m-am prezentat la mecanicul meu. acesta a remarcat, ca ambreiajul merge mai usor decat ar trebui dar nu a vazut de unde ar putea veni tija cu pricina.- sfatul lui a fost sa merg fara probeleme ca nare nimic.
Zis si facut, am plecat in Grecia cateva sapatamani iar la intoarcecere am facut mai multe drumuri lungi prin tara, in total aproape 8 mii de km fara tija de la ambreiaj.
Cum nimic nu dureaza o vesnicie insa, intr-o dimineata cand sa plec la servici can mam urcat la volan si am apasat ambreiajul a cazut arcul ambreiajului , o alta tija neagra de plastic si restul de la un al doilea arc de la pedala, care se potrivea in continuarea piesei care cedase cu ceva timp in urma.
Prima miscare- sun la service Renault, nu dau nume exact sa nu supar- baietii spun. stim problema , dar piesele nu vin pur si simplu trebue cumparat chitul de ambreiaj, cu tot ce inseamna el-arculet, pompa, rulment etc, plus manopera plus tractare ar fi fost undeva peste 30 mil de lei!!!
Cum masina nu o puteam misca de pe loc, am luat masian de servici si timp de doua zile am dat telefoane pe la toate servisurile cu numar de telefon afisate pe net, pe la prieteni, mecani etc. -toata lumea spunea acelasi lucru.
In cele din urma am inceput sa sun la dezmembrari, dar baietii nu erau tocmai in tema cu probleme , trebuiau sa vada ce s-a stricat etc.
Aflt in imposibilitatea de a rezolva in limitele bugetului aceasta problema zic eu f grava,

18 Jun 2007, 13:04:
partea a doua


am sunat un prieten din italia caruia i-am spus ce piese imi trebue respectiv- tija de la pompa de ambreiaj- la laguna 2 pedala actioneaza direct pompa de ambreiaj prin intermediul unei tije de plastic care nu duce f mult aparent.
Anyway trei zile mai tarziu baiatu mi-a spus ca a gasit la magazin exact ce imi trebue si gata ma costat 56 de euro toate cele de trebuienta - tija de la pompa, arcul de la ambreiaj si un al doilea arc pe care niomeni nu stia de unde vine si ce face.

Dupa ce am primit piesele . ia din nou la telefon topate servsurile sa mi le monteze.
ghinion, unele nu stiau si altele nu montau piesele tale . intr-un ginal fericit la un mare service renault de la iesirea din bucuresti a fost am gasit p[e cineva in strae sa faca treaba. mai putin al doilea arc, problema de la care a inceput totul in the first place.
trei milioane m-a costat montarea pompei de ambreiaj si a arculetului iar al doilea arc baietii l-au pus gresit si dupa doua apasari s-a rupt din nou. bine ca eram inca in curtea lor cand s-a intamplat.
Dupa cateva reclamatii, baietii au facut rost de arcul cu pricina in valuare de 150 lei noi, si lau montat corect de data asta.

Am descris situatia ca sa stiti in cazul ca vi se intampla scrieti un mail si va pot spune exact de unde sa gasiti piesele cu pricina mult mai ieftin



Bafta in continuare posesorilor de Laguna


This post has been edited by antifizic2: 18 Jun 2007, 13:04


--------------------
renault LAGUNA II / 1.9 DCi 2004 - B-57-LXF
17" silverstone custom colour/ 2DIN DVD/ K&N/ EBC - greenstuff/ HID 5000k
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ViperRS
post 18 Jun 2007, 14:50
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 712
Joined: 20 September 04
From: Cluj Napoca




si mie mi s-a rupt arcul respectiv de care zici. M-am uitat si am descoperit de unde s-a rupt. Nu am facut de atunci decat 500 de km si acuma citind ce ai scris m-am cam panicat. Vreau si eu sa rezolv problema. Da mai multe detalii de unde poate fi cumparat arcul respectiv, eventual procedura de inlocuire.


--------------------
Dacia 1310 - cj
Renault Laguna 1.9 dci 120 cp Expression 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ViperRS
post 6 Jul 2007, 16:02
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 712
Joined: 20 September 04
From: Cluj Napoca




revin cu o complectare. Am reusit sa lipesc arcul respectiv care se vede rupt in pozele de mai jos. Problema este acum odata lipit nu reusesc nici in ruptul capului sa ma prind unde trebuie fixat capatul respectiv de arc. Daca are cineva o schema sau are timp sa faca o poza la arcul lor sa vad fixarea arcului ..... dau o bere wink.gif. Bucata care se vede rupta in poza este capatul opus al arcului care se vede in poza 2

img3634ls3.th.jpg

img3636bz7.th.jpg

p.s daca mai este nevoie o sa mai fac poze

This post has been edited by ViperRS: 6 Jul 2007, 16:13


--------------------
Dacia 1310 - cj
Renault Laguna 1.9 dci 120 cp Expression 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
antifizic2
post 7 Jul 2007, 00:48
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.434
Joined: 16 June 07
From: Bucuresti- Romania




hey aparatul meu chiar nu reuseste sa faca poze ca lume cu locul; repectiv
oricum
partea arcului care are o mica bucla trebue sa vina pe un fel de cep de aluminiu fixat pe bratul pedalei iar celalalt capat vine vin jurul pedalei pe partea cealalta

stiu ca e greu de fixat dar operatia e realizxabila daca o iei cu calm

sunt ffff curios daca udpa ce reusesti sa il pui corect adezivul respectiv o sa tina

bafta


--------------------
renault LAGUNA II / 1.9 DCi 2004 - B-57-LXF
17" silverstone custom colour/ 2DIN DVD/ K&N/ EBC - greenstuff/ HID 5000k
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
przamfiri
post 12 Jul 2007, 20:13
Post #5


Membru in crestere :}


Group: Members
Posts: 1.606
Joined: 2 May 07
From: Moreni




Fratilor lamuriti-ma,ce altceva facea datorita arcului rupt,ramanea cumva pedala un pic jos?
Eu asa patesc dar mentionez ca ambreiajul debraiaza corect.
Multumesc


--------------------
renault laguna II expression 2001 19dci 120 cp DB-06-FPO si renault twingo 1998 1124cm PH-21-JOK
rabdator,iertator,iubitor....
nu este sluga mai mare decat stapanul sau...:}
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
antifizic2
post 12 Jul 2007, 20:37
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.434
Joined: 16 June 07
From: Bucuresti- Romania




da putin mai jos, oarecum daca puneam piciorul sub pedala si incercam sa o ridic avea un mic joc, se ridica putin.

de functionat ambreiajul functiona exact cum trebuie . am zis am f cateva mii de km pana acand a cedat toata treaba

acu nu as putea spune daca masina ta a fost una dintre seriile ulterioare care au acest al doilea arc.
oricum ai avut arc si acu nu-l mai ai sansele sa iti rupi bratul de la pompa de ambreiaj este mare, mecanismul este facut pt 2 arcuri.

ai putea incerca sa te uiti la pedalier, ridici mocheta care este prinsa in cateva prezoane de plastic si incearca sa vezi daca mai atarna niste ramasite ede la fostul arc.
alta idee nam

bafta

This post has been edited by antifizic2: 12 Jul 2007, 20:46


--------------------
renault LAGUNA II / 1.9 DCi 2004 - B-57-LXF
17" silverstone custom colour/ 2DIN DVD/ K&N/ EBC - greenstuff/ HID 5000k
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
przamfiri
post 12 Jul 2007, 21:54
Post #7


Membru in crestere :}


Group: Members
Posts: 1.606
Joined: 2 May 07
From: Moreni




Da ,bun un arc am deasupra tijei care actioneaza pistonasul(in capul pedalei)dar altul .....??? posibil sa fi fost pe tija de plastic care actioneaza pistonasul(voi aveti si pe tija de plastic ??)


--------------------
renault laguna II expression 2001 19dci 120 cp DB-06-FPO si renault twingo 1998 1124cm PH-21-JOK
rabdator,iertator,iubitor....
nu este sluga mai mare decat stapanul sau...:}
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
antifizic2
post 12 Jul 2007, 22:07
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.434
Joined: 16 June 07
From: Bucuresti- Romania




uitat e la imginea afisata la mine. e un arc sub forma de cochilie daca vrei care la un capat se fixeaza pe pedala de ambreiaj
e f greu de fotografiat din cauza spatiului


--------------------
renault LAGUNA II / 1.9 DCi 2004 - B-57-LXF
17" silverstone custom colour/ 2DIN DVD/ K&N/ EBC - greenstuff/ HID 5000k
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
przamfiri
post 13 Jul 2007, 00:08
Post #9


Membru in crestere :}


Group: Members
Posts: 1.606
Joined: 2 May 07
From: Moreni




Toate modelele au 2 arcuri ?
Pe tija de plastic care actioneaza pistonasul nu este cumva un arc ?
Hai va rog lamuriti-ma ca este asa enervant,trebuie mereu sa bag piciorul sub pedala sa o ridic(eu arcul ala cochilie cum zici tu nu inteleg,ce,cum,unde...)
Multam..!!!


--------------------
renault laguna II expression 2001 19dci 120 cp DB-06-FPO si renault twingo 1998 1124cm PH-21-JOK
rabdator,iertator,iubitor....
nu este sluga mai mare decat stapanul sau...:}
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mtdragos
post 13 Jul 2007, 07:26
Post #10


Membru


Group: Members
Posts: 105
Joined: 12 June 06




Nu stiu daca au doua arcuri...insa cu siguranta ai probleme cu pompa daca ramane putin mai jos...eu am schimbat o data pompa din cauza asta...si apoi am schimbat si pompa si modul de fixare al arcului in urma unei rechemari in service din partea Renault...se pare ca arcul respectiv era montat gresit din fabrica...dupa ceva timp de la ultima interventie am auzit un zgomot la pedala(ca si cum ar lovi fier pe fier)...am oprit imediat si nu am vazut nimic in neregula...am facut de atunci 10.000 km


--------------------
Renault/Dacia Laguna II 1.9 dci SOFT DIMSPORT, 2004 Privilege Logan 1,6 16v, 2007 Prestige
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
antifizic2
post 13 Jul 2007, 09:43
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.434
Joined: 16 June 07
From: Bucuresti- Romania




sa ne lamurim
- pe tija din plastic neagra a pompei de ambreiaj NU exista nici un arc
pompa revine pur si simplu de la presiune
- NU toate modelele de laguna 2 au cate doua arcuri doar unele. momentan sigur stiu doar de masina mea si a domnului de la cluj care a avut aceasta problema, in rest cand am avut nevoie sa stiu am oprint alti oameni pe la stop si ne-am uitat si masinile lor nu aveau asa ceva!

intradevar am auzit si varianta zisa ca ar fi fost o problema la montaj la unele laguna in fabrica


--------------------
renault LAGUNA II / 1.9 DCi 2004 - B-57-LXF
17" silverstone custom colour/ 2DIN DVD/ K&N/ EBC - greenstuff/ HID 5000k
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
jamz
post 21 Jul 2007, 12:28
Post #12


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 4 June 07




Am citit cu atentie topicul, si la mine ramane pedala putin mai jos si o ridic cu piciorul, ... cred ca ar trebui sa-mi fac probleme!!


--------------------
Renault LagunaII 2003 - BV 08 GBA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
yoda
post 17 Aug 2007, 07:50
Post #13


Membru incepator


Group: Members
Posts: 28
Joined: 10 November 06




Am montat al doilea arc la masina intrucit cei din service mi-au recomandat acest lucru (masina nu-l avea) intrucit au spus ei Renault a constatat ca sunt ceva probleme cu pedala de ambreiaj (pompa este de proasta calitate - pedala ramine jos, iar acest arc impiedica acest lucru). Toate bune pina aici, dar arcul montat a tinut, surpriza, doar 1 an. Montat anul trecut in iulie la reprezentanta, a cedat in concediu in Grecia anul asta (s-a auzit un zgomot metalic si am gasit pe pres o "tija" metalica. Propun ca cei de la Renault sa-l treaca la consumabile si sa fie schimbat la fiecare revizie.... wink.gif. Oricum nu mi se pare normal. Oare cei de la Renault stiu chestia asta?

This post has been edited by yoda: 17 Aug 2007, 07:53


--------------------
renault laguna 2003, lux privilege 1,9 dCi 120CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
laguna_2_interceptor
post 17 Aug 2007, 10:30
Post #14


createur d'automobile


Group: Members
Posts: 1.416
Joined: 17 May 06
From: I A S I-capitala Moldovei, RO




- normal ca stiu... ca toti producatorii de masini in ultima vreme isi rotunjesc si ei profiturile din piese de acest gen... sa vezi la VW ce telenovela e cu pedala de ambreiaj smile.gif)


--------------------
Renault - Laguna II ph.I GT INITIALE - verkauft - 2003 - IS 79 MRS
C32 AMG Sportcoupé
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
talkdiurpaneus
post 8 Jan 2008, 18:32
Post #15


Membru incepator


Group: Members
Posts: 53
Joined: 12 August 06
From: Oradea




No, ca mi s-a rupt si mie azi. sad.gif Cei care au patit si si-ar reparat asa ceva ne pot spune si noua cat costa si cum se numeste piesa? Multumesc


--------------------
Renault Koleos 2.0dci 150cp CVA 2009 - bh05hak
Laguna Grandtour 1.9dci Dynamique , 120, 17", 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
antifizic2
post 8 Jan 2008, 18:48
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.434
Joined: 16 June 07
From: Bucuresti- Romania




ai pm, din pacate insa am pierdut codul piesei respective


--------------------
renault LAGUNA II / 1.9 DCi 2004 - B-57-LXF
17" silverstone custom colour/ 2DIN DVD/ K&N/ EBC - greenstuff/ HID 5000k
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
master40
post 8 Jan 2008, 18:49
Post #17


Membru incepator


Group: Members
Posts: 15
Joined: 4 November 07




Acel nazdravan arc il gasiti la orice reprezentanta dureaza 5min de montat si are rolul de a usura sarcina pompei de ambreiaj si anume de a impinge pedala in sus.....nu toate modelele de Laguna au acel arc.....Daca nu este pe stoc presupun ca se poate comanda....


--------------------
renault megane1 break 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
antifizic2
post 8 Jan 2008, 18:56
Post #18


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.434
Joined: 16 June 07
From: Bucuresti- Romania




nu toate lagunele au si nu toate reprezentantele ofera aceasta piesa


--------------------
renault LAGUNA II / 1.9 DCi 2004 - B-57-LXF
17" silverstone custom colour/ 2DIN DVD/ K&N/ EBC - greenstuff/ HID 5000k
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lagunianul
post 8 Jan 2008, 20:57
Post #19


Stig`s secret trainer


Group: Members
Posts: 1.073
Joined: 2 September 07
From: Cluj Napoca




poveste veche cu arcul respectiv.. eu mi-am luat din Germania Laguna.. si propietarul imi zicea ca el a primit de la Reno instiintare acasa cum ca in seria lui s-a OMIS montarea respectivului arc si era invitat sa dea fuga la orice service RENO si sa i s monteze acel arc din oficiu smile.gif fara costuri.

dar el desi neamt, ca sa vezi ca nu numai romanii zic "merge si asa" a zis merge si asa si o a decis sa mearga doar daca are probleme.

Ei, bine nu a avut dar am avut eu problema si m-a costat si pompa abreiaj sau ceva de gen. Intr-adevar pedala isi revine la pozitia initiala de la presiune, dar intervine oboseala ansamblului si acolo intervine arcul respectiv trage inapoi pedala ca sa nu se solicite pompa respectiva smile.gif . Dar bineinteles ca in Romania acel arc costa .. eu nici nu mai stiu cat am platit pe el.

In rest nu va faceti probleme prea mari, eu am mers vreo luna cu masina ridicand pedala cu piciorul pana mi-a ajuns arcul respectiv sa il poata monta.


--------------------
Toyota RAV4 2.2 D-4D
"Cel mai bun mijloc de a învata sa te cunosti e sa încerci a-i întelege pe ceilalti." (Andre Gide)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dragos1960
post 8 Jan 2008, 21:32
Post #20


Membru incepator


Group: Members
Posts: 9
Joined: 11 December 06




Arcul costa 115 RON fara TVA plus manopera.


--------------------
Renault Laguna 2 - 2002 1,9dCi 120CP, (achizitionata 2005)
34000 Km
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danny_darock
post 25 Jan 2008, 23:07
Post #21


Membru incepator


Group: Members
Posts: 67
Joined: 23 October 07




Salut, mi s-a rupt si mie arcul cu pricina... am apasat pedala de ambreiaj si sa auzit un sunet de parca sa-ar fi spart o sticla... tija a cazut pe jos si imediat mi-a venit in minte topicul asta...
mie unu mi se pare foarte scump 145 ron pe o sarma... dar daca trebuie ce sa facem...


--------------------
Renault Laguna 2 1.9 dci 120 cp 2004 - CT-70-DNI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
laguna_2_interceptor
post 27 Jan 2008, 17:52
Post #22


createur d'automobile


Group: Members
Posts: 1.416
Joined: 17 May 06
From: I A S I-capitala Moldovei, RO




- se poate merge mult si bine si fara acest accesoriu... nu aruncati banii aiurea...


--------------------
Renault - Laguna II ph.I GT INITIALE - verkauft - 2003 - IS 79 MRS
C32 AMG Sportcoupé
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
FLOEXE
post 28 Jan 2008, 08:35
Post #23


Membru incepator


Group: Members
Posts: 93
Joined: 11 January 07
From: Cluj




Se poate merge da pe riscul tău. După arc urmează pompa de la pedala de ambreiaj, după urmează cilindrul receptor de la ambreiaj, după urmează rulmentul de presiune, și uite-așa ajungi la o grămadă de bani cheltuiți pentru un banal arc. Știu din experiența proprie !!!


--------------------
Renault Laguna 2006, Estate, 2,2 dCI, automat, - B-77-UFS
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sb-55-dan
post 28 Jan 2008, 08:42
Post #24


Membru si atat


Group: Members
Posts: 829
Joined: 6 July 05




Nu are nimeni o poza cu arcul respectiv?...dimensiuni ceva
poate il pot confectiona aici la servici, tinand cont ca lucrez la o firma de componente auto biggrin.gif


--------------------
renault Laguna II, Laguna III 2003, 2011
Renault Laguna II Dynamique 1.9 Dci 120CP
Renault Laguna III Dynamique 2.0Dci 150CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mtdragos
post 28 Jan 2008, 09:22
Post #25


Membru


Group: Members
Posts: 105
Joined: 12 June 06




asa cum am postat si mai sus s-a auzit si la mine un sudet de sticla sparta insa nu mi-a cazut nimic de acolo...m-am uitat bine si nu am vazut nimic suspect si pe deasupra am oprit si la repr. renault din valcea si au vazut nimic ciudat baietii...am facut de atunci destui km fara nici o pb

This post has been edited by mtdragos: 28 Jan 2008, 09:24


--------------------
Renault/Dacia Laguna II 1.9 dci SOFT DIMSPORT, 2004 Privilege Logan 1,6 16v, 2007 Prestige
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danny_darock
post 28 Jan 2008, 13:01
Post #26


Membru incepator


Group: Members
Posts: 67
Joined: 23 October 07




salut, daca s-a auzit sunet de sticla sparta s-a rupt sigur, exact asa s-a auzit si la mine doar ca in cazul meu "sarma respectiva" a cazut pe podea... eu as vrea sa il pun totusi asa preventiv. smile.gif


--------------------
Renault Laguna 2 1.9 dci 120 cp 2004 - CT-70-DNI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sb-55-dan
post 28 Jan 2008, 13:16
Post #27


Membru si atat


Group: Members
Posts: 829
Joined: 6 July 05




Nu aveti vreo poza sau ceva detalii tehnice despre acest arc?


--------------------
renault Laguna II, Laguna III 2003, 2011
Renault Laguna II Dynamique 1.9 Dci 120CP
Renault Laguna III Dynamique 2.0Dci 150CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
laguna_2_interceptor
post 28 Jan 2008, 18:11
Post #28


createur d'automobile


Group: Members
Posts: 1.416
Joined: 17 May 06
From: I A S I-capitala Moldovei, RO




- stiu pe cineva cu 26 de mii de km fara acest arc si nu are nici cea mai mica problema... stati linistiti...


--------------------
Renault - Laguna II ph.I GT INITIALE - verkauft - 2003 - IS 79 MRS
C32 AMG Sportcoupé
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danny_darock
post 29 Jan 2008, 23:02
Post #29


Membru incepator


Group: Members
Posts: 67
Joined: 23 October 07




Salut, stie careva ceva centre de dezmambrari prin cta unde as putea gasi arcul respectiv ? Vazusem undeva intrun topic ceva despre un centru la iesire din cta spre ovidiu dar nu mai tin minte axeact locatia , am dat search dar nu am gasit...
10 anticipat


--------------------
Renault Laguna 2 1.9 dci 120 cp 2004 - CT-70-DNI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andu911
post 29 Jan 2008, 23:03
Post #30


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.164
Joined: 18 February 05
From: Bucuresti - Berceni




alt arc nu puteti sa folositi ? de ce trebuie neaparat ala de la Renault ?


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
4 Pages  1 2 3 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 15th May 2024 - 13:36
Dacia