Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Jante Alessio 16" vs jante standard Laguna, Pareri reconditionat jante

catanexus
post 10 Jul 2007, 11:16
Post #1


Membru


Group: Members
Posts: 178
Joined: 12 March 07




De curand am primit un set jante 16" Alessio in 5 spite un pic cam cam julite, zgariate pentru a le folosi la pneurile de iarna. Am mers la Autosoft pt verificat presiune si i le-am aratat intamplator unui tip iar el mi-a zis ca ar putea fi reconditionate (chituite+vopsite cu spray pt approx 80 RON bucata, pe naspa in curtea omului). In prealabil ele trebuie roluite la Autosoft pt 60 RON/buc. In total approx 550 RON (cam multisor imi pare mie !).

Tipul mi-a zis ca oricat de "belite" ar fi tot sunt mai bune ca cele standard pt LAguna (pe care le am acum, cele in multe spite); deoarece jantele standard ar fi cam moi si produse in Turcia.

Intrebari:
1. credeti ca se merita reconditionarea (la hai sa zicem 5 mil) ? existand riscul ca ea sa fie doar o "spoiala" si chitul respectiv sa inceapa sa sara cat o sa dau prin gropile patriei? CU siguranta jantele Alessio in spite arata mult mai bine ca cele standard.

2. sunt oare mai rezistente/sigure jantele Alessio "reconditionate" vs cele standard care sunt bune in mom.de fata ?
merci

This post has been edited by catanexus: 10 Jul 2007, 14:04


--------------------
Renault Laguna 1.8i-125 CP 2002/Privilege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
flanjea
post 10 Jul 2007, 12:46
Post #2


Membru


Group: Members
Posts: 120
Joined: 30 January 07




Depinde cat tii tu ca masina ta sa ramana originala. Eu unul n-as schimba cu alte jante doar de la Renault, mai ales ca fac parte importanta din imaginea ei.


--------------------
Renault Laguna 2 2003 1.9 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b_gabi
post 11 Jul 2007, 08:21
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 566
Joined: 28 October 06




Mi se pare cam mare prețul la rolurire. Mai caută și în altă parte ...


--------------------
renault laguna 2 2001 Privilege 1,8 I 16V - AG 70 BUB
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
catanexus
post 13 Jul 2007, 10:45
Post #4


Membru


Group: Members
Posts: 178
Joined: 12 March 07




ceva detalii sau pareri mai are cineva ?


--------------------
Renault Laguna 1.8i-125 CP 2002/Privilege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
antifizic2
post 13 Jul 2007, 12:28
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.434
Joined: 16 June 07
From: Bucuresti- Romania




eu unul nu as da 5 mil pt niste genti care nu sunt originale reno. acu fiecare dupa cum vede situatia face cu doreste, laguna mi se pare o masina destul de bine gandita din punct de vedere detalii vizuale si dupa mine daca gasesti niste genti care nu se potrivesc cu aspectul overall, mai mult strici.

ceea ce as face eu este sa gasesc undeva la dezmembrari un set de genti reno cu spitele intrepatrunse daca ma exprim bine- este un model original reno care este mai putin intalnit si care complecteaza masina f bine.


--------------------
renault LAGUNA II / 1.9 DCi 2004 - B-57-LXF
17" silverstone custom colour/ 2DIN DVD/ K&N/ EBC - greenstuff/ HID 5000k
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
claus
post 13 Jul 2007, 13:32
Post #6


private spice


Group: Members
Posts: 1.695
Joined: 27 November 03
From: Bucuresti




1 la mana.. se cheama "jante", antifizic.. (ma rog, nu mai comentez si restul greselilor din mesajul tau..) ..
2 la mana.. e vorba de 5 milioane pentru reconditionarea unor jante, pret care mi se pare acceptabil daca treaba iese bine..
si 3 la mana, jantele puse standard de renault sunt destul de proaste (moi, usor de indoit in mirifica romanie) fata de jantele "after-market"

a.. pretul pentru roluit e ok.. (nu stiu daca in ultimul timp au crescut preturile, dar tin bine minte ca pe la inceputul verii am roluit jantele mele pe 17 cu 50 ron bucata )


--------------------
renault megane II 2003 confort dynamique
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
antifizic2
post 13 Jul 2007, 13:49
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.434
Joined: 16 June 07
From: Bucuresti- Romania




tot 50 ron am dat si eu acu doua zile si zic ca merita, acum la viteza nu mai exista nici un fel de vibratie

traiasac jantele :-)


--------------------
renault LAGUNA II / 1.9 DCi 2004 - B-57-LXF
17" silverstone custom colour/ 2DIN DVD/ K&N/ EBC - greenstuff/ HID 5000k
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
catanexus
post 22 Aug 2007, 14:25
Post #8


Membru


Group: Members
Posts: 178
Joined: 12 March 07




Reiau pb cu jantele in speranta ca mai pot primi ceva sfaturi de la persoane care au mai sch jantele in trecut.

Mi-am "reconditionat" singur jantele Alessio-San Remo adica dupa ce le-am sters bine cu diluant de vopsea, le-am aranjat cu glaspapir f. fin iar apoi le-am acoperit cu un spray metalizat doar peste locurile unde erau julite. Nu arata perfect dar de la distanta nu prea se disting buliturile. (cost total materiale 25 RON).

Acum vreau sa le inlocuiesc pe cele originale cu acestea deoarece am senzatia ca vor arata mai bine si vor conferi masinii un suflu nou.

Din pacate stiu ca-s ceva pb cu senzorii si tb sa-i pun in aceeasi ordine.

Acum intrebare este ar fi ceva sfaturi impotriva acestui schimb, stiind ca laguna este o masina destul de sensibila si cand un lucru merge in sfarsit bine la aceasta masinutza cred ca nu ar tb sa fie"zgandarita".merci


--------------------
Renault Laguna 1.8i-125 CP 2002/Privilege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b_gabi
post 22 Aug 2007, 20:34
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 566
Joined: 28 October 06




Dacă le folosești numai pentru iarnă nu are rost să mai demontezi senzorii de pe cele de vară si să le pui la astea iar în primăvară invers. Mașina merge foarte bine și fără aceste informații. Dacă este să mă iau după indicații eu merg de o jumătate de an când cu triciclu când cu biciclu (așa-mi arată la bord, 3 sau 2 roți).
Totuși... dacă tot vrei .... întâi vezi dacă se pot monta senzorii de presiune pe tipul acesta de jante iar dacă nu-s probleme nu-i mare lucru să iei un marker și să treci pe partea interioară a anvelopei/jantei de unde i-ai luat!


--------------------
renault laguna 2 2001 Privilege 1,8 I 16V - AG 70 BUB
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
laguna_2_interceptor
post 22 Aug 2007, 23:16
Post #10


createur d'automobile


Group: Members
Posts: 1.416
Joined: 17 May 06
From: I A S I-capitala Moldovei, RO




- nu se merita nici pentru iarna... in primul rand ''reconditionarea'' prin roluire e efectul razelor de luna... doar de aspect in loc de patrat sa dea senzatia de rotund, janta sau jantele vor ramane in continuare descentrate si asta vei observa pe masina de echilibrat... cat despre chituit etc... sa fim seriosi, eu spun sa meri cu tabla si capace iarna decat sa bagi atatia bani si sa optii atat de putin...


--------------------
Renault - Laguna II ph.I GT INITIALE - verkauft - 2003 - IS 79 MRS
C32 AMG Sportcoupé
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
catanexus
post 23 Aug 2007, 08:39
Post #11


Membru


Group: Members
Posts: 178
Joined: 12 March 07




Ieri nu am mai avut rabdare si le-am schimbat la Autosoft pe Dudesti. rezultatul: arata destul de bine dar simt ceva mai tare denivelarile de pe sosea (in special liniile de tramvai).

Nu prea inteleg de ce, deoarece anvelopele sunt aceleasi iar jantele au normal aceeasi dimensiune cu cele anterioare. Alte pb in mers nu mi s-au parut a fi. Singurul inconvenient ar fi ca nu au putut pune si valvele cu senzori de pe jantele vechi deoarece pur si simplu nu au putut sa le desurubeze, si apoi au zis ca s-ar putea rupe daca le forteaza. La cat am inteles ca ar costa o valva cu senzor am zis sa le lase si o sa le folosesc cu gumele de iarna. Acum calculatorul arata ca nu mai am roti dar in rest sper ca totul sa fie ok si sa nu genereze alte nereguli in continuare.

NU stiu ce parere aveti de cei cu masini mai "deosebite" dar cat am stat la service veneau numai baietasi cu super masini si gume cu talon de nu-mi inchipuiam cum pot merge cu ele prin ruptura de bucuresti (un Porsche, BMW si un Corvette)-sincer cred ca jantele din aliaj+gume cu talon mic sunt o fitza de fraieri (apropo de ce spune si interceptor legat de roluire jante).

In plus mentionez ca la mine ambele erau de aliaj asa ca la iarna o sa merg tot pe aliaj, dar pe cele vechi-originale renault.


--------------------
Renault Laguna 1.8i-125 CP 2002/Privilege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
laguna_2_interceptor
post 23 Aug 2007, 08:55
Post #12


createur d'automobile


Group: Members
Posts: 1.416
Joined: 17 May 06
From: I A S I-capitala Moldovei, RO




- nu e chair fita... cel putin nu ar trebuie, normal este performanta care automat este asociata pe buna dreptate si cu un look deosebit... avand in vedere ca ma numar printre posesorii/utilizatorii de jante avnd pneu cu talon mic pot spune ca avand grija poti merge si prin tara asta bombardata...


--------------------
Renault - Laguna II ph.I GT INITIALE - verkauft - 2003 - IS 79 MRS
C32 AMG Sportcoupé
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lucianchiriac
post 18 Oct 2007, 17:25
Post #13


Membru incepator


Group: Members
Posts: 31
Joined: 16 May 06
From: Bucuresti




@catanexus: Nu m-as arunca in afirmatii gratuite daca as fi in locul tau...
Am avut 17" pe Laguna (luate de la autosoft) si acum am 18" si nu e mare diferenta de confort , chiar si cu suspensia sport pe care o am. Suspensiile tari si jentile cu talon mic sunt chiar necesare daca vrei sa tragi de masina intr-un mod mai sportiv. Si in Bucuresti mai sint locuri unde se poate merge...


--------------------
Volkswagen Passat 2007, V6 FSI 4Motion, 250CP
Enjoy,
Lucian
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rusu.claudiu
post 20 Oct 2007, 22:58
Post #14


Radu


Group: Members
Posts: 90
Joined: 13 August 07





Ceva poze cu jante pe laguna aveti? Am originare si as vrea sa le schimb.


--------------------
renault laguna break renault laguna break 2001
INITIALE 1.8 16V
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
catanexus
post 22 Oct 2007, 12:49
Post #15


Membru


Group: Members
Posts: 178
Joined: 12 March 07




Am eu setul de alessio, probabil o sa le vand cand ma plictisesc de ele, hai ca incerc sa pun o foto. Oricum acum trec pe cele originale renault pt iarna deci cred ca cele Alessio se vor "odihni" pana la primavara.

This post has been edited by catanexus: 22 Oct 2007, 12:54

Attached thumbnail(s)
2007_1014all0159.JPG ( Size: 254.25k ) Number of downloads: 1163


--------------------
Renault Laguna 1.8i-125 CP 2002/Privilege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 23rd April 2024 - 12:05
Dacia